Safra kesesinde taşlar ve poliplerin nedeni ile oluşan sorunlar durumunda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Safra kesesinde meydana gelen bu sorunlar durumunda kapalı yöntem ile ameliyat yapılabilir. Safra kesesinde oluşan bu sorunların ilk belirtileri sancı nöbetleri, taşlardan dolayı oluşan mide bulantıları, karın bölgesinde taşlar nedeni ile oluşan ağrılar, hazımsızlık safra kanalında oluşan tıkanıklar ve bazı başka belirtilerdir. Hastada bu belirtilerin görülmesi durumunda uygulanacak tek tedavi yöntemi Safra Kesesi Ameliyatı yöntemidir. Uzman hekimlerin vereceği bu kararın ardından hastanın ameliyata hazırlanma süreci başlar. Ameliyata hazırlık aşamasında hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa bunlar kesilir ve bu uygulamadan en az 5 gün sonra ameliyat yapılır. Ayrıca ameliyat öncesinde hasta bir gece önce saat 00.00’dan sonra hiçbir şey yememeli, hatta su bile içmemelidir. Eğer hasta daha önce sarılık geçirmişse gereken testler de yapılmalıdır.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?
Safra Kesesi Ameliyatı genel olarak kapalı yöntem ile yapılan bir ameliyattır. Küçük kesilerle karın bölgesinin tamamı açılır ve bu kesilerden içeriye çubuk aletler sokulur. Hastaların tamamı için cerrahi müdahale sırasında genel anestezi uygulanır. Sara kesesi ameliyat sırasında karın içindeki bağlantılardan tamamen ayrılır ve safra kesesinde bulunan taş ve çamurlar da dışarıya çıkartılmış olur. Cerrahi müdahale sırasında ilk olarak küçük bir boru göbek bölgesinden sokulur ve 4 litre gazla karın boşluğu şişirilir. Çubuk şeklinde bir kamera da borunun içinden sokulur ve buradan alınan görüntü televizyon ekranına yansıtılır. Cerrahi aletlerin kontrolü ve hareketi için mutlaka bu tür işlemler gereklidir. Daha küçük üç adet boru ise sağ kaburga yayının altından yerleştirilir ve cerrahi aletler bu boruların içinden içeriye sokulur. Bu sırada hekim tarafından yapılan bütün işlemler televizyon ekranından da görülür.

Doktorun görüş açısının en iyi olması için Safra Kesesi Ameliyatı sırasında kameralarda görüntü ayaraı da yapılabilmekte, büyütülüp küçültülebilmektedir. Ameliyatın bant kaydı da bu sayede gerekli görüldüğü durumlarda alınabilir. Önce safra kesesi kanalının ve duvarının bulunduğu ameliyat sırasında işlemler titanyum zımbalar ile yapılır. Daha sonra da karaciğere yapışık olan safra kesesi bölümü ayrılır. Bu sayede safra kesesi serbest kalır. Daha sonra da karında açılan deliklerden birinden safra kesesi çıkarılarak alınır. Karın boşluğuna doldurulan gaz, bu çıkarma işleminin ardından tamamen boşaltılır ve açılan kesinlerde dikilir. Cerrahi müdahale bu işlemlerin ardından sona ermiş olur.

Safra Kesesi Ameliyatı en zor geçen hastalar ise iltihabı akut derecesine ulaşmış hastalardır. Cerrahi müdahalede safra kesesinde meydana gelen iltihabın diğer organlarla olan ilişkisi, cerrahi müdahaleyi yapan doktorun deneyimi gibi birçok etken, ameliyatın seyrini etkilemektedir. Yaklaşık 15 – 45 dakika arasında süren safra kesesi ameliyatlarında erken teşhis çok önemlidir. Başarı erken teşhise ve doktorun deneyimine göre değişir.

Sadece ameliyat değil, Safra Kesesi Ameliyatı sonrasındaki dönem de hastalar için önemlidir. Oldukça zor geçen bir ameliyattan çıkan hastalarda, 4-6 saat içinde sulu ve yumuşak gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir. Hasta bazı durumlarda hastaneden misafir edilse de genel olarak hastanın çıkış işlemleri 24 saat sonra yapılabilir. Ameliyattan sonra işe geri dönme süreci hastanın genel durumuna göre değişse de hastalar genel olarak bir hafta sonra işe geri dönebilir. Hastaların ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de beslenmedir. Hastalar ameliyattan sonrasında bir ay boyunca kızartma yememeli, beslenmelerine dikkat etmelidir. Böylece hastanın iyileşme süreci hızlanır.