Sevdikleriniz ve aileniz ile beraber olmak iyileşme sürecinizin önemli bir parçasıdır. Refakatçi ve ziyaretçilerinizin sizinle zaman geçirmesi bizim için önemlidir. Ancak, diğer hastalarımızın huzuru ve rahatı için refakatçilerimizin ve ziyaretçilerimizin aşağıdaki konulara dikkat etmelerini rica ediyoruz. Refakatçi ve Ziyaretçi Rehberi’ni kullanarak Hastanemizde kendinizi evinizdeki gibi hisedeceğinizi umuyoruz.

Ziyaretçi saatlerimiz 08:00 – 22:00 arasıdır.

  • Hastanemizden hizmet alan tüm hasta ve yakınlarının hastanemiz ile ilgili görüş ve düşüncelerini edinmek,
  • Bildirilen tüm görüşleri hizmet kalitemizi artırmak amacıyla ilgili birim yöneticilerinin desteğini alarak değerlendirmek,
  • Değerlendirme sonrası yapılan planlamalar ve sonuç hakkında, bölüme bildirimi yapan hastamıza geri dönüş yapmak

Hasta İlişkileri Bölümümüzün sizler için olduğu kadar sizlerin katkılarıyla hastanemiz gelişimimiz için de sunduğu hizmetler arasındadır.

Teşekkürleriniz ve olumlu görüşleriniz ismini ya da bölümünü belirttiğiniz herkesle paylaşıldığı gibi teşekkür ettiğiniz personelimizin amirleri ile de paylaşılır.

Şikayetleriniz ve olumsuz görüşlerinizle de sadece Hasta İlişkileri Bölümümüz değil ilgili tüm üst düzey yöneticilerimiz çözüm amaçlı ilgilenir.

Hasta İlişkileri Bölümüne görüş, öneri veya düşünceleriniz bildirmek için:

internet aracılığıyla görüş göndermek için gorusleriniz@eslifehospital.com adresine e-mail atabilir, posta adresimize mektup gönderebilir, katlarda ve bekleme salonlarındaki anket formlarını doldurabilir, yüzyüze görüşme talep edebilir, ya da telefonla Hasta İlişkileri Uzmanları ile görüşme yapabilirsiniz. Hasta İlişkileri Bölümüne telefon ile ulaşmak isterseniz santral hattımız size yardımcı olacaktır.

Hastanemiz yiyecek-içecek hizmetleri, yatan hasta/refakatçi yemekleri ve lobi katı kafe/restaurant servisi olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Yatan Hasta Yemek Servisi

Diyet alan hastalar ve refakatçilerimizin istedikleri yemeği seçmeleri için mönü, bir gün önceden dağıtılmaktadır. Yemek servisi hasta odalarına kat garsonları tarafından yapılmaktadır. Her hasta için 1 refakatçi yemeği verilmektedir. Ayrıca yatan hastalara günde 2 kez içecek servisi yapılır.

Diyet uzmanınız, beslenmeniz ve yemek ile ilgili sorunlarınızda en yakın danışmanınızdır. Hasta diyetleri, doktor ve diyetisyenlerimiz tarafından önerilen mönüler üzerinden, seçenekli olarak yapılmaktadır. Dışarıdan yemek getirilmesi kesinlikle yasaktır.

İnternet kullanımlarınız için lobi katında Konferans Salonu önünde 24 saat boyunca iletişim kurabileceğiniz bir ”İnternet Kullanım Noktası” oluşturulmuştur.

Oda içi internet erişimlerinde, dizüstü bilgisayarlarınızın kablosuz bağlantı kurabilmesi için her katta gerekli erişim hatları kurulmuştur. TC kimlik numaranızı girerek wifi ağımızdan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, odalarınızda bulunan telefon hattınızı kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Bütün bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Enfeksiyon riski sebebiyle, yatan hasta odalarımıza canlı çiçek kabul edilememektedir. Gelen çiçekleriniz çiçek kartı ile danışma/resepsiyon tarafından teslim alınır, sizlere telefon ile ön bilgi verilir.

Gün içinde saat 17.00-18.00 arasında, kartlarınız sizlere hosteslerimiz aracılığı ile teslim edilir. Çiçek kabulü sonrasında gelen telefonlarınız sırasında eğer kartlarınızı bu saatlerden önce teslim almak isterseniz, lütfen görevli arkadaşımızı bilgilendiriniz. Çiçek teslim işlemimiz taburculuk işlemleri sonrasında danışmadan veya bir yakınınız vasıtasıyla sizlere verilen ”Çiçek Kartı”nızın ibrazından sonra yine aynı yerden teslim edilir.

Lobi katında bulunan marketten gazete ve dergi bulma imkanınız mevcuttur.

VIP katı misafirlerimiz, bölüm sorumlu hemşirelerini bir gün önceden haberdar ederek, ücretsiz gazete servisimizden faydalanabilir.

Diğer katlarda kalan misafirlerimiz için 08.30-09.30 saat aralığında peşin ödemeli olarak, arzu ettikleri gazetelerin satış işlemi, katlarına servisle yapılmaktadır.

Dini vecibelerinizi yerine getirmenizde yardımcı olmak amacı ile lobi katında sizler için bir mescidimiz hizmete sunulmuştur.

Burada sizlere yardımcı olabilecek bazı dini eserler, tesbih, baş örtüsü gibi birtakım malzemeler bulunmaktadır. Ayrıca, odalarınızda bulunan dolaplarda da seccade ve kıble yönünü belirten okları bulabilirsiniz.

Hastane içinde sizlerin otopark ihtiyacınızı karşılayabilecek 100 araç kapasiteli kapalı otoparkımız bulunmaktadır. Asansörlerde -3  tuşuna basarak otoparkımıza ulaşabilirsiniz.

  • Hastanemize 08.30-18.00 saatleri arasındaki girişlerinizde, arzu ederseniz ” Valet Parking ” hizmeti verilmektedir. Görevlilerimiz sizlerin konforu için, araç park etme ve geri getirme işlemlerini yerine getirmektedir.
  • Yatan hastalarımız için hastanemizde yattığı süre içinde; 24 saat boyunca, 1 refakatçisi için ücretsiz otopark hizmetimizden yararlanma olanağı sağlanmaktadır. Konu ile ilgili bilgiyi Yatış/Taburcu görevlilerimizden veya otopark yetkililerimizden alabilirsiniz.
  • Otopark görevlilerimize ulaşmak için santral hattımız size yardımcı olacaktır.
  • “Acil Servis Girişi”, ambulans hizmetleri ve hasta transferine ayrılmıştır. Bu bölgeye araç park etmediğiniz için teşekkür ederiz.
  • Hastane içi güvenliğinizin esas alınması nedeni ile LPG li araçların otoparkımıza park edilmesine izin verilmemektedir.

Ameliyat ve doğum sonrası Evde Sağlık Hizmetleri için yatış işlemleriniz esnasında bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Taburcu olduğunuzdan itibaren alabileceğiniz bu hizmetimizde enjeksiyon,pansuman,serum takma,bebek ve anne bakımı vb hizmetlerimiz bulunmaktadır.