Bıçaksız ve kansız cerrahi operasyon hakkında merak edilen her detay için sizlere buradan bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede sizlerde buradan öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda daha rahat bu operasyon hakkında detayları öğrenebileceksiniz. Astigmat, miyop, hipermetrop ve katarak ameliyatında en çok kullanılan yöntem olan lazer göz ameliyatı ülkemizde birçok başarılı operasyon ile kendini kanıtlamış durumda olmaktadır. Hiçbir cerrahi aracın kullanılmadığı ve başarılı sonuçların alındığı bu operasyon hakkında merak edilenleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Bir diğer adı ile refraktif cerrahi olarak bilinen lazer göz ameliyatı tamamen neşter kullanılmadan ve genellikle başarılı sonuçlar alınan bir yöntemdir. Bu sayede gözlüğe mahkum yaşayan birçok kişinin hayatını değiştiren ve yeni hayat standartları ile yaşamasını sağlayan bir yöntem olmaktadır.

Göz ameliyatında lazer sistemi birçok kişinin en merak ettiği soruların başında gelendir. Kimler bu ameliyatı yaptırabilir sorusu; aslında bunun için birkaç koşul aranmaktadır. Bu sayede bu koşullar sağladığı zaman herkesin rahatlık ile yaptırabileceği bir operasyon olmaktadır. Lazer göz ameliyatı için öncelikle aranan şartların başında; kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra göz derecesi son bir yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olmalıdır. Ayrıca yine şartlar arasında eğer hasta miyop ise 10 diyoptriye kadar olanlara yapılabilinmektedir. Tabi bunun yanı sıra astigmatlar için de 6 diyoptriye şartı bulunmaktadır. Göz tansiyonu ve kornea gibi göz hastalıklarının da olmaması şart vardır. Ayrıca gerek genetik gerek ise çevresel sebeplerden ötürü olan şeker hastalığı ve romatizma hastalığı gibi hastalıklarında olmaması şartı bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirteli bu operasyon hiç korkulacak bir operasyon olmamaktadır. Bu operasyona başlanmadan önce uzman doktorun talimatı ile yetkili sağlık görevlisi tarafından gözünüze bir damla damlatılacaktır. Bu damlanın amacı göz merceğinizi yeteri büyüklüğe getirebilmek olacaktır. Bu damlanın gözünüze hiçbir zararı olmayacaktır. Bu sebep ile korkmanıza gerek yoktur. Ayrıca damla bir kere değil gerek görüldüğü kadar aralık ile damlatılacak ve göz merceği gereken ölçülere geldiği zaman operasyon için ameliyathaneye alınacaksınız.

Ameliyat esnasında doktor uygun görmedikçe bayıltılmayacak ve olan biten her şeyden haberdar olacaksınız. Fakat operasyon sırasında hiçbir ağrı ve sızı hissetmeyeceksiniz. Bu konuda kaygı veya şüpheniz olmasın. Öncelikle lazer göz ameliyatı yapıldığı zaman eğer olumsuz giden bir durum yoksa aynı gün taburcu edileceksiniz. Günlük yaşantınıza dönmeniz genellikle uzman tarafından hemen olacağı düşünülse de aslında o gün operasyon sonrasında dinlenmenizde fayda vardır. Ayrıca taburcu olduktan sonra eve dönüş zamanı güneş ışınlarına karşı koruma için önlem almalısınız. En azından bir güneş gözlüğü yardımı almanızda ve güneşten çok gölge alanlarda olmanızda fayda vardır. Eğer uzman doktor tarafından ilaç yazılmış ise onu uzmanın dediği şekilde kullanmalı ve uzman tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. Genellikle yüzünüz operasyon sonrası yıkanılması sakıncalı olabilir. Bu sebeple aynı gün gözünüzü su ve sabun temasından uzak tutun.

En sık sorulan sorular arsında bir kere lazer göz ameliyatı olduktan sonra bir daha yapılabilinir mi sorusu olmaktadır. Bu konu tabi ki tamamen uzmanın sizi muayene ettikten sonra gözünüzün durumuna göre alınacak olan bir kara olmaktadır. Fakat lazer göz operasyonu birden fazla yapılabilmektedir. Bu sebep ile eğer uzman uygun görür ise sorununuz ile ilgili ikinci bir ameliyat yapılabilinir. Yapılacak olan operasyon yine tamamen uzman gözlemine kalmış bir durum olmaktadır. Seçeceğiniz hekiminde alanında uzman olmasına dikkat etmelisiniz.