Anne adayları genel olarak bebeklerini normal doğum ile dünyaya getirmek isterler. Ama gerek hamilelik sırasında oluşabilen aksilikler, gerekse annenin normal doğum korkusunun bir anda ortaya çıkması ise sezaryenle doğum yapmak zorunda kalınabiliyor. Epidural Doğum işte bu noktada ortaya çıkıyor. Anneye Epidural Anestezi verilerek yapılan doğuma Epidural Doğum adı veriliyor. Genel anestezi ile Epidural arasındaki en önemli fark, annenin ameliyat masasında belden aşağısının uyuşturulmasıdır. Bu sırada annede bacak ve ayaklarda tamamen his kaybı oluşmaz. Yani ayaklarını oynatabilir ve bacaklarını hissedebilir. Özellikle doğum sırasında yaşanan her şeyi görmek isteyen anne adayları genel anestezi yerine Epidural anestezi tercih eder. Bu sayede bebeğin sezeryanla alınması anına anne de tanıklık edebilir. Uzman doktor ve anestezi uzmanı anne adayına ne kadar anestezi verileceğine karar verir.

Epidural Doğum artık anne adaylarını doğum sancıları rahatsız etmeye başladıktan sonra yapılır. Doğum kanalının 4 cm açılması ile anne adayı doğum odasına alınır. Bu sırada anne adayının kalp atışı, nabız ve oksijen durumunun takibi için gereken bütün önlemler alınır ve koluna serum takılır. Epidural doğum sırasında başarılı bir uygulama için hekim ve anne arasında uyumun yakalanması ve anne adayının rahatlatılması gerekir. Epidural anestezi uygulaması anne adayı oturur pozisyonda iken yapılır. Doktor tarafından belirlenen pozisyon alındıktan sonra anne adayına anestezi verilir. Bir iğne ile anne uyuşturulduktan sonra başka bir iğne ile yine bu aralığa girilir ve kateter denilen ince tüp bu alana yerleştirilir. Anne adayına ilaçlar bu tüp yardımı ile verilir ve ilacın verilmesinden kısa süre sonra anne adayının sancıları biter. Bu uygulamada en önemli nokta sadece sancıların dinmesidir, rahim kasılmaları asla engellenmez. Yani Epidural anestezide normal doğum aynı şekilde devam eder, ancak anne adayı asla acı hissetmez.

Epidural Doğum sırasında anne adaylarının en büyük korkusu ile olası komplikasyonlardır. Halk arasında belden aşağının uyuşturulması durumunda anne adayının felç kalabileceği gibi yanlış bir inanış da vardır. Konusunda uzman hekimler tarafından uygun koşullarda yapılan uygulamada böyle bir durum asla söz konusu olamaz. Sadece düzeltilmesi mümkün olan bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların başında ise tansiyon ve nabız düşmesi gelmektedir. Ani tansiyon düşmesi, bebeğin ana toplardamara baskı yapması nedeni ile en sık görülen sorundur. Belirtileri ise baş dönmesi, kendini fena hissetme, ani göz kararması şeklinde kendini gösterebilir. Bazı damar daraltıcı ilaçlar ve önceden verilecek serumlar ile tansiyon düşmesinin önüne geçilebilir. Zaten böyle bir sorun yaşamanız durumunda anestezi uzmanı her an yanınızda olacak ve size müdahale edecektir.

Uygulama sonrasında da bazı komplikasyonlar görülebilir. Epidural Doğum sonrasında anne adayları genelde baş ağrısından şikayet eder. Aslında bu anestezinin yan etkisi değildir. Eğer uygulamayı yapan kişi işinin uzmanı değilse, dura zarının kaza ile delinmesi sonucunda baş ağrısı görülebilmektedir. Hastanın çok hareket etmesi de bu zarın delinmesine neden olabilir. Bel ağrısı da epidural doğum sonrası görülen yan etkilerden biridir. Ama bu normal doğumda da görülebilen bir şikayettir. Anestezi alan bazı hastalarda uygulama sonrasında ya da sırasında nadiren de olsa kusma ya da bulantı görülebilir. Böyle durumlarda da anestezi doktoru gereken müdahaleyi yapar. Enfeksiyon riski her enjeksiyonda olduğu gibi epidural anestezide de vardır. Bazı anne adaylarında kullanılan ilaçlar nedeni ile alerjik reaksiyonlar da gözlenebilir. Basit ilaç kullanımı ile bu reaksiyonların da önüne geçilebilir. Nadiren de olsa geçici ve kalıcı sinir hasarlarının görülmesi mümkündür.