Diş eti çekilmesi diş etinin olması gereken yerden mine sınırının altına düşmesi demektir. Böylelikle diş kökü olması gerekenden fazla meydana çıkar. Bu rahatsızlık her yaş grubundaki kişilerde görülebilen bir durumdur. Belli başlı faktörler olarak hatalı diş fırçalama, diş fırçası seçiminin sertliği, diş eti rahatsızlıkları ve yanlış yapılan dolgu ve kaplamalar sebeptir. Diş eti çekilmesi tedavilerinde kesinlikle erteleme yapılmamalıdır. Çünkü geç kalındığında ciddi boyutlar oluşacağından eski haline döndürülmesi imkansızdır.Sigara, stres, diş taşı faktör olarak sayılabilir. Sorunun başladığı kanama ve koku ile kendini gösterir. Diş eti çekilmeleri 3 adımda gerçekleşir. Oluşan hasarın tedavisi, dişte oluşan hassasiyetin tedavisi ya da cerrahi işlemlerle tedavisi şeklindedir. Diş etinde oluşan problemli alana doğrudan dolgu yapılır.Dişler olduğundan uzun görünür. Dişin üst kısımları artık görünmeye başlar. Diş kökünde aşırı hassasiyetler oluşur. Diş çürükleri başlar. Diş etinde oluşan iltihaplardan dolayı kötü koku, kanama ve şişmeler ortaya çıkar. Nedenlerine gelince; diş eti hastalıkları çekilmede birincil faktördür.

Hatalı ağız bakımı etkilidir, günde 3 kereden fazla sert diş fırçası ile fırçalamak düzenli fırçalamamak, diş ipi kullanmak nedenler arasında sayılabilir. Kalıtsal özelliklerde diş düzeninde bozuklukların sebepleri arasındadır. Özellikle şeker hastalığı olanlar diş eti çekilmelerine daha sık yakalanırlar. Kadınlarda hormon değişiklikleri de diş eti rahatsızlıklarının nedenleri arasında görülür. Diş eti çekilmelerinde sebebiyet veren durumların ortadan kaldırılması ile diş eti çekilmesi ilerlemesi durdurulabilir. Sağlıklı bir diş eti için iyi bir ağız temizliği şarttır. Ağız temizliği günde 2 defa ne sert ne yumuşak bir diş fırçası ile fırçalama yapılmalıdır. En az 6 ayda bir diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Bu sayede herhangi bir rahatsızlıkta önlem erken alınır. Diş eti çekilmesi rahatsızlıkları 1 hafta ile 1 ay arasında değişiklik gösterir. Eğer hastada diş eti rahatsızlığı varsa eskiye nazaran dişlerine çok iyi bakmaları gerekmektedir. Hekim tarafından diş fırçalama teknikleri konusu bilgilendirilmelidir.

Dişeti çekilmeleri yaşandıktan sonra diş etleri bir daha geri gelmez. Dişeti çekilmelerindeki etkenler olan bakteriler, taşlar iyice temizlenerek alınır. Böylelikle yüzeyler temizlenir. Tedavinin asıl amacı da bu yüzey temizlemesidir. Dişeti çekilmelerinin tedavi edilmediği durumlarda çekilmeler daha fazla artmaya başlar ve bakteriler artık diş köklerini eritmeye başlayacaktır. Kök ucuna kadar erime gerçekleşmişse diş siniri ağrısı yaşanır. Sağlıklı dişetleri açık pembe renkte ve portakal kabuğuna benzer yapıdadır. Bunun yanı sıra kanamayan ve muntazam olma şeklindedir.

Rahatsızlığın başlaması ile ilk sorun kanamalardır. En önemli belirtidir. Tedavi yapılmazsa problem gitgide artar tedavi edilemez ve böylelikle ciddi çekilmeler başlar. Diş hassasiyetleri dişlerde bir sorun olduğunun bir başka önemli belirtisidir. Dişeti hastalığında temel neden bakteri plağıdır ve bu plağın sadece 1 mg da yaklaşık 500 milyon bakteri bulunur doğal olarak böyle bir faktör dişeti sağlığını etkilemekte yeterlidir. Sigara bütün hastalıklarda etken bir madde olduğu bilinmektedir, bu rahatsızlıkta da büyük sebeptir.

Dişetlerinin yumuşamasında neden olur. Doğum kontrol hapları, antidepresanlar da diş sağlığını etkileyen faktörlerdir. Hamilelilik, menapoz durumları da hormonal değişiklikler sebebi ile ağız sağlığında etkili bir durumdur. Dişeti çekilmesi, diş eti hastalıkları denilince akla ilk gelenler kuşkusuz çürüktür. Düzenli bir diş kontrolü genelde çok fazla önem verilmeyen bir durumdur oysa problem ilerlemeden baştan kontroller tedavi için önemli bir aşamadır. Dişeti hastalıkları ağız sağlığı hastalıkları içersinde en sık görülen ve tedavisi en çok uğraştıran grup içerisinde yer alır. Tedavi elbette mümkün olan bir şeydir ancak ihmal durumları söz konusu olduğunda hele hele ileri seviyelerde diş kayıplarında bu rahatsızlığın ne kadar önem taşıdığı anlamış olur. Dişeti bir kemik üzerine oturmuş bir yapıdır. Ve bu yapı dişlerin sabitliliğini sağlar. Ancak diğer yandan da biriken bakteriler et erimesine kadar hatta yok olmasına kadar sebep olabilir. Temizlik görmeyen dişlerde bakterilerde sertleşip diş taşlarını oluşturarak çekilme durumlarına yolu açarlar. Unutulmamalıdır ki, sağlıklı diş eti kanamaz. Dişetlerinde kızarıklık oluşmaz.