Ağız çene cerrahisi Ortognatik cerrahi birçok sebepten yapılabilir. Halk arasında çene ameliyatı olarak geçen ortognatik cerrahi işlemi estetik veya kalıtsal çene rahatsızlığını gidermek için uygulanır. Hastanın durumuna göre değişiklik göstermekle beraber alt çene ve üst çene ameliyatları yapılabilir. Çene düzeninde değişiklik yapılmasını özellikle hanımlar daha çok tercih ederken beyler de zaman zaman ortognatik cerrahi’yi tercih edebiliyor. Çene ameliyatları estetik amaçlı tercih edildiğinde yapılan uygulamalar çoğunlukla hasta ve doktor açısından pratik olan uygulamalar olmaktadır.

Çene törpüleme: Çene törpüleme ameliyatı pratik bir çene estetiği yöntemidir. Genel olarak çok uzun ve ya geniş çeneleri küçülmek için yapılır. Çok uzun çene ameliyatları için uygun olmayan fakat hafif bir düzeltme gerektiren çeneler için tercih edilen bir yöntemdir. Çene törpüleme işleminde ağız içinden açılan bir kesi ile işleme başlanır. Genel anestezi yapılarak ameliyat başlatılır. Mutlaka ameliyathane ortamında tam donanımlı hastanelerde yapılması gerekir. Hatanın ameliyat sonrası yemesine içmesine bir müddet dikkat etmesi gerekmektedir.

Çene ucu estetiği: Ortognait cerrahi işlemi ile çözülen bir başka çene sorunu ise alt ve üst dişlerin birbirine uyumu. Hem estetik hem de fiziksel bir sorun olan diş bozuklukları bu ameliyat ile düzeltilebiliyor. Bu ameliyattan önce hastanın mutlaka bir ortodontist tarafından dişlerinin kontrol edilmesi gerekir. Ortodontik ve iskeletsel analizleri yapılan çene için ameliyat işlemi genel anestezi ile başlamaktadır. Çene ameliyatı için mutlaka alanında uzman bir hekim seçilmelidir.

Ortognatik cerrahi ( çene ameliyatı ) hangi durumlarda uygulanmalıdır?
Ortodontik tedavi, çene bozukluğunu tek başına tedavi edemediği zamanlarda Isırmanın düzelmesini, hastanın yediklerini daha rahat çiğnemesini ve çenenin daha iyi işlev görmesini sağlamak için.
• Uygulanan ortodontik tedavinin uzun vadede başarılı sonuç vermesi sağlamak için
• Çene kemiğinin daha iyi konumlanmasını sağlayarak ortodontik tedavinin süresini azaltmak için
• Çenenin doğru şeklini almasını sağlayarak daha estetik bir görünüm sağlamak için
• Hastada var olan konuşma bozukluklarını çözmek için.
• Çene ağrılarını azaltmak için.

Ortognatik cerrahi çene ameliyatı sonrasında hastaların durumuna göre hastane de kalma süreleri değişiklik gösterebilirken ortalama 3- 4 gün olmaktadır. Ameliyattan sonra hastaların 1-2 gün süre ile berrak sıvı gıda ile beslenmesi gerekir. Daha sonra kademeli olarak katı gıdaya yavaş yavaş geçilebiliyor. Bu ameliyat sonrası hasta 1 haftayı doldurunca normal hayatına dönebiliyor. Eğer ameliyat çift çeneye uygulanmış ise bu normal hayata dönüş süresi 10 ila 12 gün arasında uzayabiliyor. Genelde ameliyat sonrası dişler birbirine bağlanmadığı için hastaların konuşmasında sorun olmaz. Bu ameliyattan sonra 1 ay geçtiğinde hasta hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir. 18 yaşını doldurmuş genç ve yetişkinler bu ameliyatı yaptırabilir. Altçene ameliyatı için alt çene de iskeletsel veya alt çene kemiğinde bozukluk olması gerekir.

Üst çenenin alt çeneye nazaran daha önde olması bu ameliyatı yaptırmak için başka bir neden olabilir. Alt çenenin üst çeneye nazaran daha önde olması da bu ameliyat için gerekçe olabilir. Alt çenenin sağ veya sol tarafta olması da çene ameliyatı yaptırmak isme sebebi olabilir. Çene ucunuzun küçük ve ya büyük olması da sizin için bu ameliyatı yaptırma gerekçesi olabilir. Yüzünüzde simetri bozukluğunuz varsa çene ameliyatını yaptırabilirsiniz. Çiğneme, konuşma ve estetik olarak sorun yaşıyorsanız çene ameliyatı yaptırma olanağınız bulunuyor. Çene ucunuzun çok ileride ve ya geride olması sizi estetik olarak rahatsız ediyorsa çene ameliyatı yaptırmanızda bir sakınca yoktur.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat olmak istediğiniz doktoru ve hastaneyi araştırmanız ve seçimi belli kriterlere göre yapmanız gerekir. Bu ameliyat sonrası problem yaşamamanız için çok önemli hususlardandır. Daha sağlıklı olmak veya daha güzel görünmek isterken başka sorunlarda eklenmemesi için doktor ve hastane seçiminizi bilinçli yapmanız çok önemli. Görsel olarak düşünmekten ziyade sağlığınız açısından düşünüp ona göre karar vermelisiniz.