Burunda yaşanan anatomik sorunlar genel olarak kadınlarda görülüyor gibi düşünülse de aslında birçok erkek de bu sorundan şikayetçi. Sonradan oluşan kazalar, anatomik deformosyon, darp gibi travmalar nedeni ile burunda ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı, burunda yaşanan bu sorunların giderilmesi için yapılan bir operasyondur. Sadece görsel açıdan değil, aynı zamanda sağlık açısından da bu ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda hastalar, burun deformasyonu nedeni ile nefes alıp vermekte bile zorlanabilir. Oldukça sık karşılaşılan bir durum olan burun deformasyonu nedeni ile en çok talep edilen estetik operasyonların başında burun estetiği gelmektedir. Sadece burun üzerinde oluşan deformasyonun giderilmekle kalmadığı bu operasyonların ardından burnunuz sadece düzelmekle kalmıyor, aynı zamanda da yüz hatlarınıza daha yakışır bir hale geliyor. Şahsa özel olarak yapılan bu operasyon sonrasında hasta hem eski sağlığına kavuşuyor, hem de yüzüne daha uygun bir burnu oluyor.

Burun Estetiği Ameliyatı, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Her iki teknik de bu operasyonlar sırasında sık sık tercih ediliyor. Ancak son yıllarda açık operasyon, kapalı operasyona oranla daha sık kullanılıyor. Başarı açısından her iki teknik de uygun denilebilir. Ancak, operasyonun başarısında hekimin tecrübesi, yeteneği ve doğru bir estetik bakış açısına sahip olması da önemlidir. Hem avantajlar, hem de dezavantajlar iki teknikte de vardır. Operasyonun İnizasyon türünün yapılması gereken ameliyatta başarılı ve isabetli olması açısından önemi büyüktür.

 

Hastalar Burun Estetiği Ameliyatı öncesinde mutlaka doktorun kendisi ile görüşmesi gerekir. Asistan ya da başka bir çalışanlar görüştüğünüz klinikler sizin için güvenli değildir. Doktorla hasta arasında yapılan görüşmede, hasta ameliyattan beklentilerini en iyi şekilde anlatmalıdır. Hastanın anlattıkları doğrultusunda bu isteklerin yüze yakışıp yakışmayacağına, doğru olup olmadığına da karar verecek kişi doktordur. Bilgisayar ortamında kişinin ameliyatı sırasında yapılacak olan burun konusunda fotoğraf üzerinden oynama yapılarak da karar verilebilir. Yapılan bu işlem sayesinde kişiler operasyon sonrasında nasıl görünecekleri hakkında fikir sahibi olabilir, aynı zamanda da daha sonra psikolojik sorunlar yaşamaz.

 

Genel anestezi altında yapılan Burun Estetiği Ameliyatı operasyon sırasında herhangi bir sorun olmaması durumunda yaklaşık 2 saat kadar sürer. Cerrahi müdahale öncesinde hastada operasyon sırasında komplikasyon oluşmaması için bazı tetkiklerin de yapılması gerekir. Operasyonun açık mı kapalı mı yapılacağına karar verecek olan kişi de yine hekimdir. Bütün cerrahlar genel olarak açık yaklaşımda rinoplasti tekniğini tercih eder. Burun uç bölgesinden açılan kesiler ve iç kısımdan açılan kesiler ile Açık rinoplasti işlemine başlanır.

 

Burun Estetiği Ameliyatı sırasında deformasyonlar ve ya istenilen burun uç kısmı açık rinoplasti yöntem ile kolayca düzenlenebilir. Şekil bozukluklarının ve deformasyonların düzeltilmesi ve hasarların onarılmasında bu işlemin başarı oranı oldukça yüksektir.

Burun ameliyatlarında gerekli olması durumunda burundan alınan kıkırdaklar da buruna eklenebilir ve şekil bu sayede de verilebilir. Törpüleme yöntemi ile işlem sırasında burun kemiği istenilen miktara getirilebilir. Burunda daraltma da kemikler birleştirilerek yapılabilir. Burun ameliyatı ile nefes alma sorunları da kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Burun etinde yani burun orta bölümünde oluşan eğrilikler de bu ameliyat ile düzeltilebilir. Artık burun ameliyatı işlemlerinde son teknolojilerin kullanması ile ameliyat sonrasında yaşanan komplikasyonlar da en aza indi. Burunda daha az tampon kullanılıyor ve ameliyat sonrası dönemde de ağrı şikayetleri ve şişmeler en aza iniyor. Bu da ameliyatta başarının bir kanıtı oluyor.