Son yıllarda en büyük sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığı, omurgaların esnek olmasını sağlayan disklerin yerinden oynaması sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur. Disklerin yerinden oynaması durumunda vücudun pek çok noktasına beyinden gelen sinyalleri ileten ve omurilik içinden geçen sinirlerde baskı oluşur. Şiddetli ağrılar da oluşan bu baskı sonucunda ortaya çıkar. Bel fıtığına halk arasında dik kayması adı da verilmektedir. Genellikle omurganın alt kısmında oluşan bu ağrılar, omurganın bulunduğu herhangi bir bölgede de oluşabilir. Bel fıtığı tedavisinde birkaç yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden biri de Bel Fıtığı Ameliyatı ile yapılan tedavilerdir. Ancak, tedavi yöntemine hastanın durumu tam olarak incelendikten ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

En sık görülen bel fıtığı belirtileri şiddetli bel ve bacak ağrılarıdır. Röntgen ve MR çekilerek bu ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığından kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Başka kas ya da doku sorunlarında da bu bölgelerde bel fıtığı ağrısı görülebilir. Genellikle şiddetli bir şekilde görülen bel fıtığı ağrılarında ağrı kesici kullanılsa da ağrıları kesmek açısından çok yeterli olmaz. Bazı durumlarda birden ortaya çıkan ağrılar, bazı durumlarda hapşırma ya da öksürme ile de tetiklenebilir. Ağrıları hafifletmek için hastalar, düz ve sert bir zemine uzanabilir. Bel Fıtığı Ameliyatı yapılıp yapılmayacağı konusunda fıtığın durumunun da önemi oldukça büyüktür. Hastalar ağrı şikayetlerinde bel fıtığından şüphelenmeleri durumunda hemen doktora başvurmalıdır. Çünkü bütün hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığında da erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Bel fıtıklarında cerrahi işlem oranı %1 ya da 2’dir. %99 oranında hastalar Bel Fıtığı Ameliyatı yapılmadan tedavi edilebilir. Hastaların bel fıtığı konusunda en çok merak ettikleri konu ise ameliyat sırasındaki risklerdir. Bir çok hasta bel fıtığı ameliyatı konusunda bazı yanlış bilgilere sahiptir. Hatta bel fıtığı ameliyatı sırasında öleceğini ya da felç olacağını düşünen hastalar bile vardır. Uzman ellerde bel fıtığı ameliyatı sırasında asla büyük riskler yoktur. Hastada felç gibi kusurların ortaya çıkması mümkün değildir. Sadece yara enfeksiyonlarında ve binde birin altında diskin bulunduğu kısımda enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu bölgede enfeksiyon olması durumunda hastalar 3 ay boyunca ciddi ağrı sorunları yaşayabilir ve yatak istirahati yapmak zorunda kalabilir.
Bel Fıtığı Ameliyatı sonrasında özellikle gençlerin en çok merak ettiği konu ise aktif spor hayatına dönüp dönemeyecekleridir. Profesyonel olarak spor yapanlar da bu soruyu uzmanlara çok sık yöneltmektedir. Hastalar bel fıtığı ameliyatından 7 gün sonra yürümeye başlayabilir. Uzmanlar da hastalara bu konuda önerilerde bulunuyor. Ameliyattan 15 gün sonra ise hastaların spor amaçlı yürüyüşlere çıkması öneriliyor. Bel fıtığı ameliyatından hemen sonra yüzme ve pedal çevirme gibi egzersizlere başlanabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı sonrasında kişinin normal hayatına dönme süreci ise 2 – 3 ay sürmektedir. Uzmanlar, bu operasyonu geçiren kişilerin bu süre boyunca kendilerine fazla yüklenmemelerini, ağır sporlara da bu sürenin sonunda başlamalarını öneriyor. Bel fıtığı operasyonundan sonra hastaların ağır kaldırmak konusunda da oldukça dikkat etmeleri gerekiyor. Hemen bele yüklenmek ve ağır kaldırmak, belinizi zorlamanıza ve ameliyat bölgesinde kompliasyonlar oluşmasına neden olabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı sonrasında en çok merak edilen sorulardan biri de cinsel yaşamdır. Kişiler cinsel hayatına ne zaman dönebilir sorusu da herkes tarafından merak ediliyor. Ameliyat sonrasında cinsel hayatta 7. gün sonunda yara bandının alınması ile başlar. İşinize de ameliyattan 7 gün sonra kendinizi çok zorlamadan başlayabilirsiniz.