20’lik dişler halk arasında genel olarak gömülü diş olarak bilinir. 20 yaş durumları bazen ağızda çıkmaz ve gömülü olarak kalır. Bu da operasyonla bu dişlerin alınmasına neden olur. Çene cerrahisi alanına giren bu operasyon ile 20’lik dişler alınır ve hasta rahat eder. 20’lik diş süreci oldukça ağrılı geçen bir süreçtir. Bu ağrılar hastanın hayatını bir çok zaman olumsuz etkiler. Hatta şiddetli ağrılar nedeni ile hastalar günlük hayattan kopma durumuna gelir. Bu nedenle de hastalar hemen bir diş hekimine başvurur ve 20’lik Diş Çekimi operasyonu yapılır. Operasyonun ardından da hastalar kısa süre içinde eski ağız sağlığına kavuşur.

Ağızda gömülü dişler genel olarak azı dişlerinde ortaya çıkar. Bu dişlerin görülme zamanı 17-25 yaş arasıdır ve 20’lik diş adı ile bilinirler. Bazı durumlarda bu dişlere müdahale edilmez ve dişler ağızda bırakılır. Ancak yer darlığına neden olan karşıt düzgün dişile temas eden 20’lik dişler, alınmaktadır. Çünkü gömülü kalan dişler zaman içinde damakta da sorunlara neden olabilir. 20’lik Diş Çekimi operasyonu gereken diğer durumlar ise dişlerde meydana gelen çürüklerdir. Bu dişlerde çürük oluşması durumunda diğer dişlere sıçrama ihtimali de yüksektir. Bu nedenle ağrılar da oluşur. Hatta daha ileri durumlarda apse de ortaya çıkabilir. Apse olan dişlerde ağız kokusu, ağrı en sık görülen şeylerdir. 20 yaş dişleri diğer dişlere baskı yapar bu da ağrı nedenidir. Böyle durumlarda da mutlaka 20’lik dişlerin çekilmesi gerekir. 20 yaş dişleri estetik için de çekilebilir. Bir çok genç bu dişleri daha çok estetik amaçlı çektirme yoluna gitmektedir. Çünkü 20 yaş dişleri yer darlığı yaratır ve diğer dişler iyi yerleşemez.

20’lik Diş Çekimi operasyonu protez planlamasında da önemlidir. Mutlaka protez planlaması yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. 20’lik dişler çevresinde kist oluştuğu durumlar da olabilir. Kemiklerde de aşınmalara ve zararlara neden olan bu kistler, 20’lik dişlerden kaynaklandığı için alınsa bile daha sonra yeniden oluşabilir. Böyle durumlarda da 20’lik dişlerin alınması şarttır. Bir çok hasta 20’lik diş konusunda doğru çekim zamanını merak ediyor. Eğer 17 – 18 yaşlarında dişlerinizde sizi zorlayan bir durum olmazsa, 20’lik dişlerinizin çekilmesi için en uygun zaman 20 – 30 yaş arasıdır. Operasyonlar 40 yaşın üzerinde daha zor bir hale gelir. Ayrıca belirli bir yaştan sonra iyileşme süreci de uzamaya başlar.

20’lik Diş Çekimi ile normal diş çekimi arasında farklar vardır. Yirmilik dişlerin durumu, çene kemiğindeki konumu, pozisyonu, üzerinin kapalı olması çekim için önemli etkenlerdir. Bu durumlarda diş çekimi zorlaşır. Ama normal dişler ortadadır ve daha kolay çekilir. Normal diş çekiminde oluşan kanama ve şişme daha çabuk iyileşirken 20’lik dişlerde bu süreç daha uzun olur. Çekimin kolay olmasında yaşın da önemi vardır. Eğer hastanın yaşı ilerlediyse çekim işlemi ve iyileşme süreci daha uzun olur.

20’lik Diş Çekimi sonrasında ağız bakımına çok dikkat edilmeli, yara ile oynanmamalıdır. Aksi halde diş etinizde kanama ve enfeksiyon oluşumu kaçınılmazdır. Diş çekimi yapılan taraf ile ilk 24 saat boyunca çiğneme yapılmamalıdır. Sigara kanamayı arttıracağı için ilk 24 saat boyunca sigara da içilmemelidir. Diş çekiminden sonra tükürmemek gerekir. Kanamanın kontrol altına alınması için 15-30 dakika boyunca bu noktaya tampon yapılmalıdır. Operasyon sonrasında yüzde şişme olmasını engellemek için mutlaka buzlu kompres uygulanmalı ve şişmenin önüne geçilmelidir.